Ładowanie

Pokaż

p.kolodziejski.art@gmail.com

Konfederacja Barska w komiksie (8 zdj.)

Konfederacja Barska w komiksie   W roku 1764 przy wydatnej pomocy Rosji wybrano na króla Stanisława...

Zobacz więcej

Konfederacja Barska w komiksie

 

W roku 1764 przy wydatnej pomocy Rosji wybrano na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Już wówczas w granicach Rzeczpospolitej stanęło ok. 7 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy swoimi bagnetami wsparli wybór kandydata imperatorowej. Trzy lata później ich liczba wzrosła do 40 tysięcy pod pretekstem obrony praw protestantów i prawosławnych przed rzekomymi krzywdami, jakich mieli doznawać w Rzeczpospolitej.

 

W odpowiedzi 29 lutego 1768 roku w małym miasteczku Bar na Podolu zawiązała się konfederacja w obronie wiary i wolności katolickiej, która miała na celu detronizację Stanisława Augusta Poniatowskiego i odrzucenie praw narzucanych Polsce przez Rosję. Choć konfederacja rozprzestrzeniała się szybko na kresach południowo-wschodnich, a później także na innych ziemiach Rzeczypospolitej (m.in. w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu), jej źle uzbrojone pospolite ruszenie zostało ostatecznie pokonane przez wspólnie działające wojska rosyjskie i królewskie.

 

W 250 rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej proponujemy znakomity komiks przywołujący pamięć bohaterskich konfederatów. Akcja komiksu rozgrywa się w Małopolsce: w czasie walk o Lanckoronę oraz podczas oblężenia klasztoru w Tyńcu…